Description
Enjoy the luxurious look of this classic line bracelet. Also called a tennis bracelet, this fashion basic is crafted with 1/2 carat total weight of round diamonds set in sterling silver. The 7.5-inch bracelet fastens with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 3.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 3.6 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- University of Kentucky Anklet Sterling Silver 9" Pq8LG7Br
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold fcYavc8R
- $1,499.99 $97.50
Save: 93% off
- Heart Link Anklet Sterling Silver 10 -11 Length nWKDwRdS
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Diamond-Cut Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" 1cPzl1bA
- $799.99 $97.00
Save: 88% off
- Men's Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round Stainless Steel DhkqYehH
- $429.99 $92.00
Save: 79% off
- Lab-Created Opal Anklet Sterling Silver 9" IyTCfZQE
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Beaded Chain Anklet Sterling Silver lRpU0gnK
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" SWICiv5V
- $349.99 $97.00
Save: 72% off












