Description
Round diamonds enveloped in swirls of 10K yellow gold form each link of this lovely tennis bracelet for her. The 7.25-inch bracelet has a total diamond weight of 1/4 carat, and secures with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/4 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/4 to Under 1/2 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Nick |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Men's Brown Leather Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" g88pp2Uv
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Shy Creation Diamond Bangle 1/2 carat tw Round 14K Rose Gold SC55002257ZS fDshKp1L
- $2,395.00 $97.00
Save: 96% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 8.5" HokRnw96
- $3,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Blue Topaz & Diamond Infinity Bolo Bracelet Sterling Silver AOiEcsGd
- $179.99 $90.00
Save: 50% off
- Men's Black Diamond Tennis Bracelet 1-1/3 ct tw Round 10K Yellow Gold LSBUtdYK
- $3,799.99 $90.00
Save: 98% off
- University of Florida Leather Bracelet Sterling Silver 7" Nmlw7ptm
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Stella Valle January Birthstone Bangle Bracelet Red Crystal 18K Gold-Plated Brass qhWx4Dzw
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Heart Anklet 14K Tri-Color Gold QkNjRU7M
- $229.99 $94.50
Save: 59% off












