Description
Bold Cuban links are enveloped with brilliant round diamonds in this handsome men's bracelet. Fashioned in sterling silver, the total diamond weight is 1/2 carat and the 8.5-inch bracelet secures in place with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Chain Type | Cuban |
| Bracelet Width | 2.94 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 2.94 mm |
| Height | 9.65 mm |
| Clasp Type | Tongue |
| Chain Type | Cuban |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Thin Red Leather Bracelet Sterling Silver 8" v6LY4kAU
- $138.00 $91.00
Save: 34% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Rose Gold E0OWKRpY
- $369.99 $92.00
Save: 75% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw 14K Yellow Gold 8.5" NUQSAAl5
- $4,499.99 $94.50
Save: 98% off
- Le Vian Chocolate Diamond Bolo Bracelet 6 ct tw 14K Honey Gold dzIRCemX
- $7,999.99 $97.00
Save: 99% off
- Diamond Cut Beaded Bracelet 14K Yellow Gold TsznE0P2
- $1,199.99 $94.50
Save: 92% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 3/8 ct tw Round 14K White Gold SC55005389ZS vXfzEBng
- $3,220.00 $95.50
Save: 97% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold rtqZJBLD
- $2,499.99 $92.50
Save: 96% off
- 1933 by Esquire Men's Natural White Topaz Tennis Bracelet Sterling Silver 8.5" bKHNeXdu
- $399.00 $91.00
Save: 77% off














