Description
This essential sterling silver rope chain bracelet is 8 inches in length and fastens with a lobster clasp. The chain is approximately 2.25mm wide and features a diamond cut texture for a shimmery effect.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Rope |
| Bracelet Width | 2.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 2.25 mm |
| Height | 2.25 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Rope |
Recommended Products
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-5/8 ct tw Round 10K White Gold Mh0vQZxr
- $1,499.99 $99.50
Save: 93% off
- Men's Link Chain Bracelet Blue Ion-Plated Stainless Steel HJH5FGq3
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 0zmNY0vn
- $799.99 $92.50
Save: 88% off
- Marco Dal Maso Engraved Woven Brown Leather Bracelet Sterling Silver 8" HJV3ty0F
- $199.00 $97.50
Save: 51% off
- Figaro Chain Bracelet 10K Yellow Gold iRbV2QRC
- $349.99 $95.00
Save: 73% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet Sterling Silver wUD8Z0of
- $375.00 $95.00
Save: 75% off
- Stella Valle January Birthstone Bangle Bracelet Red Crystal 18K Gold-Plated Brass qhWx4Dzw
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Mesh Fancy Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" 1bTi5HcT
- $829.99 $98.00
Save: 88% off












