Description
Dynamic woven black leather wrap creates this distinct men's bracelet from the Lash Collection from Marco Dal Maso. Shimmering natural black diamond accents punctuate the bracelet to complete the look. Fashioned in blue leather and oxidized 18K rose gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with an engraved trigger clasp. Black diamonds are treated to permanently create the intense black color.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Color | Fancy |
Clarity | VS2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 11.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 11.5 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Black Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round Sterling Silver 7.25" xzzICHaP
- $599.99 $91.50
Save: 85% off
- Stella Valle Letter X Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass Cc4GVqbz
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Men's Curb Chain Bracelet Sterling Silver 8.5" NZFzTXW8
- $179.99 $94.00
Save: 48% off
- Paperclip/Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" mqEauTV0
- $389.99 $93.50
Save: 76% off
- Solid Curb Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" 8.7MM 6NHOXTmz
- $4,250.00 $98.50
Save: 98% off
- Men's Curb Chain Bracelet 13.4mm 14K White Gold 8" DSSf6O3T
- $11,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Polished Mesh Stretch Bracelet 14K White Gold jX5PDmrD
- $349.99 $95.00
Save: 73% off
- Men's Cuff Bracelet Stainless Steel YGDzfc7q
- $79.99 $63.99
Save: 20% off












