Description
Dynamic woven black leather wrap creates this distinct men's bracelet from the Lash Collection from Marco Dal Maso. Shimmering natural yellow sapphire punctuate the bracelet to complete the look. Fashioned in black leather and oxidized 18K rose gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with an engraved lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Yellow |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Oxidized |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 11.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 11.5 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K White Gold SUynXLgQ
- $18,250.00 $92.50
Save: 99% off
- Marco Dal Maso Men's Box Chain Bracelet Sterling Silver/18K Rose-Gold Plated 8" 11WuK9Nx
- $308.00 $93.50
Save: 70% off
- Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K White Gold tCEqRefc
- $13,999.99 $92.00
Save: 99% off
- John Hardy Chain 8.5MM Hinged Bangle, Silver, Hammered 18K Gold, Small nhptDZ1Y
- $2,200.00 $92.50
Save: 96% off
- Heart Anklet 14K White Gold 10-inch Length x0AiwFIJ
- $349.99 $98.50
Save: 72% off
- Men's Hematite Bead Bolo Bracelet Stainless Steel BZyEhPgE
- $179.99 $91.50
Save: 49% off
- Cultured Freshwater Pearl Bead Bracelet 14K Yellow Gold 7-inch ECBLx4EA
- $299.99 $90.00
Save: 70% off












