Description
Dynamic woven blue leather wrap creates this distinct men's bracelet from the Lash Collection from Marco Dal Maso. Fashioned in blue leather and oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with an engraved trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Medium uZ89RSv3
- $1,100.00 $90.00
Save: 92% off
- Men's Two-Layer Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 7m3RlGs5
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold 6.5" eoa3kgsX
- $454.99 $95.50
Save: 79% off
- Diamond Infinity Bracelet 1/4 ct tw Round-cut Sterling Silver uWZj7oNS
- $499.99 $94.00
Save: 81% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 12 ct tw Round 14K Yellow Gold 8.5" srIcMhFg
- $7,499.99 $98.00
Save: 99% off
- Mariner Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" 6upnmI0n
- $449.99 $93.50
Save: 79% off
- Men's Waxed Cord/Black Leather Bracelet Stainless Steel 8.5" Q0lM0aPr
- $59.99 $47.99
Save: 20% off
- Lab-Created Blue Sapphire Bracelet Oval-cut Sterling Silver 19CyXBdG
- $329.99 $98.00
Save: 70% off












