Description
Dynamic oval-shaped links are adorned with striking black enamel trim and carved Marco Dal Maso themed symbols in this magnificent bracelet from the Marco Dal Maso collection. Fashioned in 18K yellow gold-electroplated sterling silver, the 8-inch link chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Enamel |
Gold Karat | 18K |
| Metal Plating Type | Gold Electroplate |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Chain Type | Open Link |
| Bracelet Width | 15 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 15 mm |
| Height | 25 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
| Chain Type | Open Link |
Recommended Products
- Aquamarine Bolo Bracelet 1/15 ct tw Diamonds Sterling Silver iE6XJLZs
- $349.99 $99.50
Save: 72% off
- Diamond-Cut Satin Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" MatBnLGk
- $1,699.99 $97.50
Save: 94% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium QrU7Haz1
- $695.00 $90.00
Save: 87% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold LhlRmmE3
- $6,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 6.8mm 8" B5E7higR
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Pnina Tornai Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 14K Rose Gold 7" Lpa3iKtL
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off
- Heart Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length Ws50HJY9
- $549.99 $93.50
Save: 83% off
- Marco Dal Maso Men's Woven Red Leather Bracelet Sterling Silver 8" 1I5VDqkY
- $190.00 $98.00
Save: 48% off














