Description
This essential sterling silver rope chain bracelet is 7 inches in length and fastens with a lobster clasp. The chain is approximately 2.25mm wide and features a diamond cut texture for a shimmery effect.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Rope |
| Bracelet Width | 2.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 2.25 mm |
| Height | 2.25 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Rope |
Recommended Products
- Domed Omega Bracelet 14K Yellow Gold 7" 4.0mm z8RFFzLz
- $1,400.00 $92.50
Save: 93% off
- Tanzanite Bracelet Sterling Silver 7OMbypsh
- $499.99 $94.50
Save: 81% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Emerald/Round 14K White Gold 7" HSEyY6ld
- $6,499.99 $90.50
Save: 99% off
- Link Bracelet 10K Tri-color Gold 2a6HemSJ
- $699.99 $94.00
Save: 87% off
- Cuff Bracelet Sterling Silver b8BiNy9K
- $179.99 $92.00
Save: 49% off
- Multi-Shell Bracelet Sterling Silver TZzgMrTa
- $179.99 $99.00
Save: 45% off
- Diamond XO Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 7" 0amMKVvU
- $3,499.99 $91.50
Save: 97% off
- Men's Beveled Curb Bracelet 14K Yellow Gold 12.0mm 8" EWSci51m
- $11,999.99 $94.50
Save: 99% off












