Description
Dazzling baguette-cut diamonds are haloed by brilliant round diamonds across shimmering stations in this distinctive women's tennis bracelet. Fashioned in 14K two-tone gold, total diamond weight is 1 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Micro-Set |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3 mm |
| Height | 4.4 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Men's Curb Chain Necklace/Bracelet Set Stainless Steel aLpGJjiz
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Shy Creation Diamond Paperclip Bracelet 1-3/8 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SC55021639 OpxjCmEu
- $3,790.00 $90.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Station Bracelet Black Sapphire Sterling Silver 7urZD4bl
- $595.00 $99.50
Save: 83% off
- Interlocking Circle Sterling Silver Bracelet 7.5 Length v3YLbl6r
- $74.99 $59.99
Save: 20% off
- Kallati Natural Tanzanite Bracelet 14K White Gold 7" wThXTCVj
- $2,999.99 $94.00
Save: 97% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold fcYavc8R
- $1,499.99 $97.50
Save: 93% off
- Sideways Cross Bracelet 14K White Gold 7" Adjustable Length 4uSNFDx8
- $249.99 $90.00
Save: 64% off
- John Hardy Men's Classic Chain Heishi Bracelet Sterling Silver - XL 9oE8iaOm
- $595.00 $96.50
Save: 84% off












