Description
Lustrous elongated oval links join together to form this playful women's bracelet from the Italia D'Oro Roma Collection. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch link chain secures in place with a lobster clasp. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 14.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.0" 7.5mm L5sEmWql
- $4,599.99 $96.50
Save: 98% off
- Beaded Chain Anklet Sterling Silver lRpU0gnK
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Le Vian Sapphire Bracelet 1-1/3 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold L6cVy7n5
- $15,747.50 $93.00
Save: 99% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" CZJqiIHn
- $499.99 $93.00
Save: 81% off
- Italia D'Oro Triangle Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" EvTSPNMh
- $699.99 $94.00
Save: 87% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold DEpbS5kI
- $2,999.99 $98.00
Save: 97% off
- Aquamarine Bracelet Diamond Accents Sterling Silver NWmxJJhh
- $499.99 $96.00
Save: 81% off
- Men's Polished Chain Bracelet 14K White Gold 7.2mm 8.5" zOD1wdGm
- $3,999.99 $99.50
Save: 98% off















