Description
Three rows of John Hardy's iconic Classic Chain stack boldly atop one another in this handsome men's bracelet. Fashioned in sterling silver, the bracelet secures in place with a fancy clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.15 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 11.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.15 inches |
| Width | 11.5 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Sea Shell Anklet Sterling Silver 9 Length t2HK939L
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Compass Bolo Bracelet Diamond Accent Sterling Silver/10K Gold 2hy9NtDm
- $169.99 $98.00
Save: 42% off
- Link Bracelet 14K Yellow Gold tC1ivvdC
- $2,499.99 $96.00
Save: 96% off
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Rose Gold 8" mKNpAwv0
- $1,149.99 $93.00
Save: 92% off
- Shy Creation Diamond Leaf Bangle Bracelet 1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55023200ZS 11YhKtlu
- $3,910.00 $97.50
Save: 98% off
- Natural Blue Topaz Tennis Bracelet Sterling Silver LTwd3wtn
- $2,699.99 $99.00
Save: 96% off
- Figaro Chain Anklet Sterling Silver o7zEyii8
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 12 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" rCjNPccP
- $15,999.99 $95.50
Save: 99% off
















