Description
A row of dazzling baguette-cut diamonds is bordered above and below by brilliant round diamonds in this vibrant women's bangle bracelet from the Kallati Collection. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 1-1/2 carats and the bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1-1/2 |
Color | H |
Clarity | SI2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Baguette |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Micro-Set |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Colour | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5.05 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 5.05 mm |
| Height | 3.53 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Smooth Green Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" FU1N6L7Y
- $197.00 $96.50
Save: 51% off
- Engravable Heart Bracelet Sterling Silver vSbBHCaI
- $199.99 $97.00
Save: 51% off
- Lock & Key Anklet Sterling Silver 10 Length U0yQaMrY
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Men's Franco Chain Bracelet Stainless Steel/Ion-Plating 8.5" kIib2m35
- $169.99 $96.00
Save: 44% off
- Diamond-Cut Beaded Station Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Adj wmJAKiUy
- $349.99 $93.00
Save: 73% off
- John Hardy Pusher Bracelet Sterling Silver - XL AlS5lnK1
- $1,100.00 $92.50
Save: 92% off
- Marco Dal Maso Men's Smooth Black Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" pZsOVNLG
- $197.00 $96.00
Save: 51% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 1cLEYRTI
- $699.99 $93.50
Save: 87% off














