Description
An oxidized sterling silver bracelet is accented by solid black enamel lines, or "acies" in Latin, to create this striking men's thin bangle bracelet from the Acies Collection from Marco Dal Maso. The 7-inch bangle bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
Recommended Products
- Stella Valle Letter U Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass 7jVsKSgM
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 10.8mm tNpoWvkk
- $9,999.99 $96.50
Save: 99% off
- Men's Cross Chain Bracelet Black & Rose Ion-Plated Stainless Steel 8.75" VKpCffUx
- $129.99 $97.50
Save: 25% off
- John Hardy Classic Chain Pull Through Bead Bracelet Onyx Cord/Sterling Silver YgVyHa8N
- $350.00 $91.50
Save: 74% off
- Le Vian Diamond Bracelet 6-3/4 carat tw 14K Honey Gold f0gQbwOj
- $15,999.99 $92.00
Save: 99% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round-cut 14K White Gold 6krWD0Si
- $3,499.99 $97.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain Heart Bracelet Sterling Silver Mt0lqE4n
- $495.00 $93.50
Save: 81% off
- Lab-Created Blue Sapphire Anklet 1/20 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold 0zmNY0vn
- $799.99 $92.50
Save: 88% off














