Description
Mesmerizing beads of natural sodalite gemstones stack atop a band of woven blue and black leather, while a third bracelet of blue leather complete the bold look of this handsome men's bracelet. Fashioned in black ion-plated stainless steel, the 8.5-inch bracelet secures in place with a magnetic clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Sodalite |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Other |
| Stone Size | 6.00 X 6.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Black |
| Metal Finish | Ion-Plated |
| Plating Colour | Black |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Magnetic |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 19 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 19 mm |
| Height | 19 mm |
| Clasp Type | Magnetic |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- John Hardy Bamboo Hinged Bangle Sterling Silver Fcv1BjT7
- $1,495.00 $99.00
Save: 93% off
- Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" Length OTDApzYR
- $4,999.99 $93.50
Save: 98% off
- Le Vian Diamond Bracelet 3-5/8 ct tw Round 14K Strawberry Gold 7.25" 4qenUrQQ
- $7,999.99 $97.00
Save: 99% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 12 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" rCjNPccP
- $15,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Men's Cuff Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 3RAgCR5m
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 7/8 ct tw Round 14K White Gold SC55002949 fOVVg1sW
- $2,990.00 $90.00
Save: 97% off
- Polished Infinity Anklet 14K Yellow Gold PUkntkMA
- $399.99 $95.50
Save: 76% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K, Dia, Small 0L4HkMRX
- $4,300.00 $99.50
Save: 98% off














