Description
Dynamic mesh chain link combines with bold woven black leather to create this distinct men's double wrap bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in black leather and oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold QFhWG5Ob
- $7,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/4 carat tw Round 10K White Gold 5jB22uBc
- $850.00 $90.50
Save: 89% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round 14K White Gold bbtPxJn5
- $5,249.99 $91.50
Save: 98% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 8.5" vPH0XBrM
- $4,499.99 $92.50
Save: 98% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Strawberry Gold SXBVg1uh
- $2,650.00 $90.50
Save: 97% off
- Oval Mirror Link Anklet 14K Yellow Gold KTIDxCrf
- $249.99 $98.00
Save: 61% off
- Lab-Created Opal Bracelet Diamond Accents Sterling Silver adXKjgCc
- $249.99 $98.50
Save: 61% off
- Lab-Created Emerald & Lab-Created White Sapphire Bangle Bracelet 10K Yellow Gold/Stainless Steel x5N1EZeJ
- $899.99 $91.50
Save: 90% off












