Description
Three brilliant clusters of round diamonds form the chic center of this stylish women's anklet. Crafted in sterling silver, the total diamond weight of the anklet is 1/10 carat. The adjustable 9-inch cable chain secures with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 10 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 3.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 10 inches |
| Width | 3.8 mm |
| Height | 3.8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Polished Arrow Anklet 14K Yellow Gold 9" dNXOSs4Q
- $349.99 $95.50
Save: 73% off
- Men's Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 13.5mm MuQaTQVa
- $2,899.99 $95.50
Save: 97% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium QrU7Haz1
- $695.00 $90.00
Save: 87% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver, Small HmzrOlYX
- $450.00 $99.00
Save: 78% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold bu0l5VOz
- $2,799.99 $99.00
Save: 96% off
- Mini "LOVE" Bolo Bracelet 14K Yellow Gold PbuuiInu
- $279.99 $90.50
Save: 68% off
- Natural Emerald Bolo Bracelet 1/6 ct tw Diamonds 10K Yellow Gold hW7ZYn2f
- $899.99 $98.50
Save: 89% off
- Curb/Paperclip Bracelet 14K Yellow Gold 6" MUQpjYrW
- $699.99 $99.00
Save: 86% off













