Description
Bold thin Cuban links join together effortlessly to create this dynamic men's bracelet from the Marco Dal Maso Collection. Fashioned in oxidized sterling silver and 18K rose gold plating, the 8-inch link chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 18K Gold Electroplate |
| Metal Plating Type | Gold Electroplate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 6.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 6.8 mm |
| Height | 6.8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Black Enamel/Sterling Silver 8" apmExxhN
- $264.00 $90.50
Save: 66% off
- Le Vian Chocolate Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw 14K Vanilla Gold fpDVuoU0
- $5,499.99 $98.50
Save: 98% off
- John Hardy Men's Classic Chain Triple Row Bracelet Sterling Silver, Medium sjgRWL8q
- $795.00 $95.00
Save: 88% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/8 ct tw Round 10K Yellow Gold HSI4igFd
- $899.99 $97.50
Save: 89% off
- Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold 7" ACRKp3JQ
- $6,000.00 $93.50
Save: 98% off
- Paperclip/Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" mqEauTV0
- $389.99 $93.50
Save: 76% off
- Marco Dal Maso Engraved Woven Brown Leather Bracelet Sterling Silver 8" HJV3ty0F
- $199.00 $97.50
Save: 51% off
- Heart Drop Bracelet 10K Yellow Gold YJeu8wYd
- $599.99 $90.00
Save: 85% off













