Description
Majestic channel-set, princess-cut natural sapphires in rainbow shades of red, pink, orange, yellow, blue, green and purple are framed above and below by sparkling round natural white sapphire in this luxurious women's multi-color sapphire tennis bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Multi-Color |
Stone Shape | Square |
| Stone Size | 3 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 6.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 6.9 mm |
| Height | 6.9 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Lab-Created Emerald Tennis Bracelet 10K Yellow Gold Ealhka3q
- $999.99 $95.00
Save: 90% off
- THE LEO First Light Diamond Bracelet 2-1/2 ct tw Round 14K White Gold xF1zKUrN
- $6,999.99 $98.50
Save: 99% off
- Dolphin Charm Anklet 14K Yellow Gold aSVmxr6Y
- $299.99 $98.50
Save: 67% off
- Wrap Bracelet Stainless Steel Leather VzYrC3sC
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- John Hardy Legends Naga 10MM Station Bracelet in Silver, Leather, Small dTdVRyCL
- $595.00 $90.00
Save: 85% off
- Charm Bracelet Sterling Silver 7 Length gsxnoxcI
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Cuff Bangle Bracelet Sterling Silver 4KMWwzsw
- $299.99 $93.50
Save: 69% off
- Diamond Bolo Bracelet 3 ct tw Round-cut 14K White Gold eEMstwyH
- $3,499.99 $92.50
Save: 97% off
















