Description
Beautiful pink freshwater cultured pearls dominate lustrous stations along the circumference of this gorgeous women's bracelet. Fashioned in 14K rose gold, the 7.5-inch cable chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 6 x 8 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Station Pull Through Bracelet , Silver, Gemstone, Medium - Large 4rtCingW
- $1,100.00 $91.50
Save: 92% off
- Italia D'Oro Oval Link Bracelet White Enamel 14K Yellow Gold 7.5" wD675HbI
- $1,299.99 $95.50
Save: 93% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 2-7/8 ct tw 14K White Gold SC55002952 MLgukAfl
- $7,900.00 $92.00
Save: 99% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link Station Bracelet, Silver with Leather, Small QmMnQGAF
- $550.00 $90.50
Save: 84% off
- Men's Wheat Chain Bracelet 14K Yellow Gold 5.0mm 8.5" x3aipNv1
- $1,799.99 $95.50
Save: 95% off
- Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K White Gold LYAsgN3F
- $3,499.99 $94.00
Save: 97% off
- Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" UKgOI2C2
- $1,299.99 $93.00
Save: 93% off
- John Hardy Legends Naga 10MM Station Bracelet in Silver, Leather, Small dTdVRyCL
- $595.00 $90.00
Save: 85% off












