Description
This bold rope chain bracelet features a diamond-cut finish and is 8 inches in length. Crafted of lustrous sterling silver, the bracelet is secured in place with a lobster clasp and the chain is approximately 2.5mm wide
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Rope |
| Bracelet Width | 2.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 2.5 mm |
| Height | 2.5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Rope |
Recommended Products
- Heart Anklet 14K Yellow Gold FusfDEXY
- $469.99 $94.00
Save: 80% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Small cqvY4CBj
- $875.00 $93.50
Save: 89% off
- John Hardy Legends Naga 21MM Kick Cuff in Silver, Medium k2q1xvZj
- $2,100.00 $94.50
Save: 96% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Bronze/Sterling Silver - Extra Large fDape2E5
- $650.00 $90.50
Save: 86% off
- Diamond Bracelet 2-5/8 ct tw Round 10K White Gold Za0SQzUd
- $4,799.99 $99.50
Save: 98% off
- Peridot Bracelet Sterling Silver DWpT3HlP
- $349.99 $99.50
Save: 72% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1 ct tw Round 10K Rose Gold lu4WuXyj
- $1,899.99 $97.00
Save: 95% off
- Natural Blue Topaz Tennis Bracelet Sterling Silver LTwd3wtn
- $2,699.99 $99.00
Save: 96% off












