Description
Vibrant pebble links alternate alongside smooth links in this bracelet. Fashioned in sterling silver, the 8.5-inch bracelet secures in place with a custom closure. The signature "E" is stamped on the clasp to identify each piece as part of the 1933 by Esquire collection.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Beaded Chain Anklet Sterling Silver lRpU0gnK
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 6 ct tw Round-cut 14K White Gold zQiqIk3y
- $12,999.99 $94.00
Save: 99% off
- Box Chain Bracelet 14K White Gold 8.5" eMavALVG
- $2,299.99 $92.50
Save: 96% off
- Bangle Bracelet Criss-Cross Design 14K Yellow Gold rfE7pQBe
- $899.99 $93.00
Save: 90% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Large ZIdiatqv
- $1,450.00 $95.00
Save: 93% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - XL NYrZihpX
- $995.00 $91.50
Save: 91% off
- Diamond Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold k6AaNGxk
- $6,799.99 $97.50
Save: 99% off













