Description
Classic yet casual, this timeless box chain bracelet lends a finishing touch to any style or look. Crafted of 14K white gold, the 8.5-inch chain secures in place with a lobster clasp, and the links are approximately 3.3mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Box |
| Bracelet Width | 3.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 3.3 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Box |
Recommended Products
- Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8" VQFgm0iA
- $699.99 $92.50
Save: 87% off
- Twisted Hinged Bangle Bracelet 14K White Gold 7.5" d0qsqII1
- $1,399.99 $95.00
Save: 93% off
- High-Polish San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" OLO6c4Im
- $1,699.99 $97.50
Save: 94% off
- Rope Bracelet Sterling Silver SeNLEQoP
- $199.99 $94.50
Save: 53% off
- Compass Bracelet 14K Yellow Gold 7" lHHzhHrA
- $199.99 $97.00
Save: 51% off
- Beaded Bracelet 14K White Gold 7.25" Length Hbp3gnCE
- $949.99 $98.50
Save: 90% off
- John Hardy Curb Link Bracelet Sterling Silver - Extra Large l4SZPYDz
- $795.00 $98.50
Save: 88% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Large 1v4fCBxt
- $2,400.00 $90.50
Save: 96% off












