Description
Lustrous freshwater cultured pearls alternate alongside dazzling yellow-gold beads in this glamorous women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7-inch bracelet secures in place with a fish hook clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 6.00 X 7.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Bracelet Chain Type | Bead |
| Bracelet Width | 7.11 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 7.11 mm |
| Height | 7 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Bead |
Recommended Products
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 8.5" hCaN05Wj
- $2,249.99 $99.00
Save: 96% off
- John Hardy Dot 6.5MM Bracelet in Silver and 18K Gold, Large y9Q8iaJT
- $695.00 $99.00
Save: 86% off
- Diamond Heart Bracelet 1/4 ct tw Round-cut Sterling Silver 32g0rejD
- $389.00 $92.50
Save: 76% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Small HZWqtza2
- $1,450.00 $97.50
Save: 93% off
- Pesavento Polvere Di Sogni Teardrop Bead Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold-Plated Xf5lobkM
- $192.50 $92.50
Save: 52% off
- John Hardy Dot Bracelet in Silver, Large 8HUCjScH
- $495.00 $98.00
Save: 80% off
- Le Vian Sapphire Bracelet 1-1/3 ct tw Diamonds 14K Honey Gold OasPrRWm
- $15,747.50 $94.00
Save: 99% off
- Lab-created Ruby Bracelet Sterling Silver vsvKi7Gi
- $349.99 $91.50
Save: 74% off












