Description
Two rows of lustrous freshwater cultures pearls stack elegantly in this impeccable women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 5.00 X 6.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Chain Type | Bead |
| Bracelet Width | 7.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Clasp Type | Box |
| Chain Type | Bead |
Recommended Products
- Stella Valle Letter Z Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass EZG0QIsA
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- 1933 by Esquire Pebble Link Chain Bracelet Sterling Silver FM6HBiH9
- $750.00 $91.50
Save: 88% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Black Sapphire Sterling Silver 6.5" mRAzX9FM
- $895.00 $92.50
Save: 90% off
- Men's Cuff Bracelet Stainless Steel YGDzfc7q
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Diamond Cuban Link Bracelet 2-7/8 ct tw Round 10K White Gold 7" lvHUvPXN
- $4,699.99 $96.50
Save: 98% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K White Gold Jid327xC
- $2,499.99 $94.50
Save: 96% off
- Men's Cultured Freshwater Pearl Bracelet Sterling Silver 9" ORZO320K
- $200.00 $97.00
Save: 52% off
- Link Chain Bracelet 10K Tri-Color Gold 7.25" peNrsNgH
- $650.00 $98.50
Save: 85% off












