Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this timeless women's tennis bracelet from the Martini Collection. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 10 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 10 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 5.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 5.1 mm |
| Height | 3.4 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Beaded Anklet 14K Yellow Gold igwD97K5
- $329.99 $97.00
Save: 71% off
- Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 7" bYXx327y
- $3,499.99 $98.50
Save: 97% off
- Le Vian Sunny Yellow Diamond Bolo Bracelet 1-3/4 ct tw Round 14K Two-Tone Gold TEWZ5OK7
- $7,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold zAkjaYB4
- $499.99 $95.00
Save: 81% off
- Lab-created Ruby Bracelet Sterling Silver vsvKi7Gi
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Black Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round Sterling Silver 7.25" xzzICHaP
- $599.99 $91.50
Save: 85% off
- Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length 7ye8nQ5w
- $699.99 $91.00
Save: 87% off
- Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8" dL6x3p23
- $999.99 $97.50
Save: 90% off












