Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this breathtaking women's tennis bracelet from the Brilliant Moments? collection. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 10 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 10 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 4.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 4.1 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- 5 Station Bracelet 14K Yellow Gold/White Rhodium 8" BBLhazw9
- $1,399.99 $98.50
Save: 93% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Amethyst Sterling Silver 6.5" lMQ3ml3d
- $550.00 $93.00
Save: 83% off
- Lab-Created Diamond Bracelet 5-1/2 ct tw Emerald/Pear/Round 14K White Gold Q7hzl3jf
- $5,250.00 $99.50
Save: 98% off
- Vera Wang WISH Diamond Bracelet 4 ct tw 10K White Gold ZWETS6Ym
- $5,999.99 $94.00
Save: 98% off
- ID Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" Length Y1WXhZei
- $5,299.99 $97.00
Save: 98% off
- Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8 Length GEB1QJRD
- $5,499.99 $93.50
Save: 98% off
- Heart and Key Bracelet Sterling Silver OTVzFyBK
- $249.99 $98.50
Save: 61% off
- Diamond Bracelet 7 ct tw Round 14K White Gold 7" FGKqicLe
- $15,000.00 $99.50
Save: 99% off












