Description
Delicate diamond-cut facets embellish links along the top of this stunning women's bolo bracelet. Fashioned in lustrous 14K yellow gold, the adjustable chain secures in place with a bolo clasp. From the Italia D'Oro Amore Toscano Collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 4.8 mm |
| Height | 4.8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 04EPNDuL
- $3,700.00 $98.50
Save: 97% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 carat tw Round 14K White Gold mspCFkM2
- $2,650.00 $96.50
Save: 96% off
- Amethyst Heart Bracelet Diamond Accents Sterling Silver KIh4K8AX
- $249.99 $96.00
Save: 62% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bead Bracelet Sterling Silver nfTCaWJp
- $495.00 $92.00
Save: 81% off
- Beaded Anklet 14K Yellow Gold igwD97K5
- $329.99 $97.00
Save: 71% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold 6.5" eoa3kgsX
- $454.99 $95.50
Save: 79% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 carat tw Round Sterling Silver xZz7540F
- $1,500.00 $92.00
Save: 94% off
- Diamond Bangle 2 ct tw Round 14K White Gold t3tBYvkN
- $5,900.00 $99.00
Save: 98% off













