Description
Vibrant high-polish square links entwine along the entire length of this distinctive men's bracelet. Fashioned in lustrous 14K two-tone gold, the 8.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp. From the Italia D'Oro Men's Collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.25 inches |
| Width | 6 mm |
| Height | 6 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Rose Gold 8" mKNpAwv0
- $1,149.99 $93.00
Save: 92% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Extra Large 1m8XzFIl
- $1,495.00 $96.50
Save: 94% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet in Silver and 18K Gold, Medium dJx1flia
- $1,050.00 $96.50
Save: 91% off
- Polished Bangle Bracelet 14K White Gold 7" 8SQSTLOz
- $1,499.99 $92.50
Save: 94% off
- Miami Cuban Link Bracelet 14K White Gold 8.5" OSiV2Kyj
- $3,799.99 $91.00
Save: 98% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold 10-inch Length 341eksmh
- $349.99 $98.00
Save: 72% off
- Marco Dal Maso Men's Double Wrap Mixed Chain & Woven Black Leather Bracelet Sterling Silver 8" 3hsdjJKD
- $409.00 $93.00
Save: 77% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" 0UeLv1rd
- $1,899.99 $94.50
Save: 95% off















