Description
Dazzling high-polish square links entwine along the entire length of this distinctive men's bracelet. Fashioned in lustrous 14K yellow gold, the 8.5-inch bracelet secures in place with a lobster clasp. From the Italia D'Oro Men's Collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 7 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Lock & Key Anklet Sterling Silver 10 Length U0yQaMrY
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 5/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55008688 hFhpESJf
- $2,490.00 $98.50
Save: 96% off
- Elephant Anklet Sterling Silver 9 Length iZUSk7Up
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Stella Valle Letter O Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass JcA638yT
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Italia D'Oro Faceted Dome Bar Bracelet 14K Yellow Gold Q8bnd7BC
- $384.99 $99.00
Save: 74% off
- University of Florida Leather Bracelet Sterling Silver 7" Nmlw7ptm
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Love Knot Bracelet Sterling Silver aHNiUNvD
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Rolo Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7" SaAzGJaN
- $299.99 $94.00
Save: 69% off















