Description
Elegant oval-shaped links are embellished with distinctive light blue enamel in this sophisticated women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch chain secures in place with a lobster clasp. From the Italia D'Oro Colori Costa Collection.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Enamel |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 10 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 10 mm |
| Height | 2.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Polished Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7" Ah8MMjzg
- $2,699.99 $95.00
Save: 96% off
- High-Polish Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" jQD5Fhcr
- $2,999.99 $96.50
Save: 97% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Emerald/Round 14K White Gold 7" HSEyY6ld
- $6,499.99 $90.50
Save: 99% off
- Le Vian Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K Honey Gold 7" rdlxybQi
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Children's ID Heart Bracelet 14K Yellow Gold 6" SEhrLRWX
- $399.99 $97.00
Save: 76% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Large U85yk4jv
- $875.00 $93.50
Save: 89% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Small vd0MhwYz
- $650.00 $96.00
Save: 85% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold Xt2lG7cJ
- $2,750.00 $98.00
Save: 96% off














