Description
Bold chunky links embrace a dynamic center station in this dynamic men's bracelet from John Hardy. Crafted in sterling silver, the bracelet secures in place with a pusher clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 6.0 to 6.5 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.64 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Bracelet Width | 14 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.64 inches |
| Width | 14 mm |
| Height | 14 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Curb |
Recommended Products
- Wrapped Loop Bangle 14K Rose Gold Accents Sterling Silver BOscMiCS
- $299.99 $91.50
Save: 69% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Yellow Gold vgMU5udd
- $1,999.99 $91.00
Save: 95% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Rose Gold g26mvVGe
- $1,999.99 $97.00
Save: 95% off
- University of Southern California Anklet Sterling Silver 9" XJEN4Ng9
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 2-1/2 carat tw 14K Honey Gold FmWwzbVQ
- $6,499.99 $98.00
Save: 98% off
- Diamond Bracelet 1/20 ct tw Round Sterling Silver gRrGaKgS
- $199.99 $97.50
Save: 51% off
- Open Link Cable Anklet 14K Yellow Gold 10" HQvFTmeH
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- Men's Two-Layer Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 7m3RlGs5
- $99.99 $79.99
Save: 20% off














