Description
Lustrous cultured freshwater pearls elegantly line this chic Classic Chain bracelet from John Hardy. Fashioned in sterling silver, the 29-inch bracelet secures in place with a lobster clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 6.0 to 6.5 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 4 X 3.5 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 29.09 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 7.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 29.09 inches |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 7.6 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Italia D'Oro Men's Square Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" rFKHAJWf
- $5,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Rope Chain Bracelet 14K Tri-Color Gold 7.5" XleyBx7D
- $950.00 $95.50
Save: 90% off
- Natural Sodalite Bracelet Blue & Black Leather Stainless Steel kuNdXAiJ
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain Natural Citrine Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large fPjf79jH
- $795.00 $93.50
Save: 88% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 9" qtxrAiEy
- $6,299.99 $96.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain 7.5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Small HZWqtza2
- $1,450.00 $97.50
Save: 93% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 14K Yellow Gold c4ElyXcC
- $7,199.99 $96.50
Save: 99% off
- Clemson University Anklet Sterling Silver 9" oPiwOroR
- $99.99 $79.99
Save: 20% off














