Description
Ulysses is a bold and brave collection made for the modern-day hero or heroine. Skillfully crafted wide links of oxidized sterling silver entwine together to complete this striking men's double wrap bracelet from the Marco Dal Maso Collection. The 16-inch chain secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 16 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 16 inches |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Woven Black Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" XhDEa3fB
- $197.00 $93.00
Save: 53% off
- Heart Anklet 14K White Gold xw2BAZ5d
- $449.99 $91.50
Save: 80% off
- Polished Bangle Bracelet 14K White Gold 8" eDRH5jXN
- $1,699.99 $92.00
Save: 95% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" SxRCn7Zl
- $199.99 $98.50
Save: 51% off
- Cultured Freshwater Pearl Dual Strand Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" civOKUdG
- $499.99 $98.50
Save: 80% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Black Sapphire Sterling Silver 6.5" mRAzX9FM
- $895.00 $92.50
Save: 90% off
- Pave Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" dEdvbLck
- $1,999.99 $99.50
Save: 95% off












