Description
This stylish bracelet for him features stainless steel links with diamond-lined centers that are joined by yellow-gold-tone ion-plated stainless steel links. The 8.25-inch bracelet secures with a snap-lock clasp and has a total diamond weight of 1/2 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 13.89 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.25 inches |
| Width | 13.89 mm |
| Height | 13.89 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- High-Polish Mirror Link Anklet 14K Two-Tone Gold 9" C21PV8LP
- $649.99 $98.00
Save: 85% off
- Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Baguette 14K Two-Tone 7" 3bX7WMyc
- $7,699.99 $93.00
Save: 99% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round-cut 14K White Gold bgoQZAfF
- $5,599.99 $95.00
Save: 98% off
- Kallati Natural Tanzanite Bracelet 14K White Gold 7" wThXTCVj
- $2,999.99 $94.00
Save: 97% off
- Heart Bracelet 14K White Gold utBcwkqo
- $799.99 $93.50
Save: 88% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/4 ct tw Round 10K Yellow Gold QMOMbSxO
- $1,399.99 $90.00
Save: 94% off
- Men's Box Chain Bracelet Blue Ion-Plated Stainless Steel yUpiPpcs
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Paperclip Chain Necklace/ Set Ion-Plated Stainless Steel 18" aNInQYux
- $139.00 $95.50
Save: 31% off














