Description
Vertically set round diamonds shine in the centers of stainless steel links in this stylish bracelet for him. The 8.5-inch bracelet has a total diamond weight of 1/4 carat, and secures with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/4 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/4 to Under 1/2 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 13 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 13 mm |
| Height | 13 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" hrddnu7A
- $3,099.99 $90.50
Save: 97% off
- Italia D'Oro Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" sd8hYquC
- $550.00 $93.50
Save: 83% off
- Diamond Tennis Bracelet 7 carats tw Round 14K White Gold JcFqlJ7K
- $10,999.99 $92.50
Save: 99% off
- Blue & White Lab-Created Sapphire Bolo Bracelet Sterling Silver 80xGj3a3
- $199.99 $94.00
Save: 53% off
- Le Vian Sunny Yellow Diamond Bolo Bracelet 5 3/8 ct tw Round 14K Honey Gold cIsII1bv
- $14,999.99 $97.50
Save: 99% off
- Shy Creation Diamond Pave Bangle Bracelet 2-1/5 ct tw Round 14K White Gold SC55010777V2ZS n0egB8Zz
- $6,500.00 $97.50
Save: 99% off
- High-Polish Mirror Link Anklet 14K Two-Tone Gold 9" C21PV8LP
- $649.99 $98.00
Save: 85% off
- Bismark Chain Bracelet 14K White Gold 7.5" Length ovWJ5eYh
- $799.99 $95.50
Save: 88% off














