Description
Round diamonds totaling 1/10 carat in weight shine within swirls of sterling silver in the center of this lovely bolo bracelet for her. Round wheat chain sides slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Nick |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 04EPNDuL
- $3,700.00 $98.50
Save: 97% off
- Men's Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 13.5mm MuQaTQVa
- $2,899.99 $95.50
Save: 97% off
- Jared Atelier Diamond Bangle Bracelet 4-7/8 ct tw Marquise/Princess/ Round/Cushion/Oval/Emerald Platinum 8X2MUSdK
- $22,000.00 $92.00
Save: 100% off
- John Hardy Classic Chain Natural Aquamarine Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large n1fwLMHp
- $895.00 $90.50
Save: 90% off
- Child's Heart Bracelet Sterling Silver w3dIeDsi
- $29.99 $23.99
Save: 20% off
- Diamond Bangle Bracelet 3 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" 1CDewPLC
- $7,699.99 $95.50
Save: 99% off
- Heart Anklet 14K White Gold 10-inch Length x0AiwFIJ
- $349.99 $98.50
Save: 72% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold rtqZJBLD
- $2,499.99 $92.50
Save: 96% off












