Description
Fashioned in versatile 10K yellow gold, this 8-inch figaro link bracelet is perfect for a bold layered look. The chain is approximately 4.0mm wide and secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Figaro |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Figaro |
Recommended Products
- Lab-Created Opal Bracelet 1/15 ct tw Diamonds Sterling Silver vYQmanHX
- $299.99 $98.00
Save: 67% off
- Cuff Bracelet Sterling Silver uAIOqzAQ
- $179.99 $90.00
Save: 50% off
- High-Polish Cross Link Anklet 14K Yellow Gold 9" LHmTpdt0
- $699.99 $98.50
Save: 86% off
- Natural Blue Sapphire Bangle Bracelet 1/4 ct tw Diamonds 14K White Gold R4Vz2rJG
- $2,199.99 $98.00
Save: 96% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 3-1/3 ct tw Round/Baguette 14K Yellow Gold lkBfdxv3
- $1,949.99 $92.50
Save: 95% off
- Plumeria Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" 3R3Kzu4U
- $1,599.99 $92.00
Save: 94% off
- Marco Dal Maso Men's Green Leather Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 8" 572gmSAA
- $363.00 $93.50
Save: 74% off
- Men's Waxed Leather Cord Bracelet Stainless Steel 8.25 Bq4lppbW
- $59.99 $47.99
Save: 20% off












