Description
Brilliant bezel-set round diamonds embellish elegant stations around this stunning women's bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is 1 carat and the 7-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 6.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 6.2 mm |
| Height | 6.2 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Diamond-cut Rope Chain Anklet Sterling Silver VBIqFttd
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Men's Link Bracelet Black/Gold Ion-Plated Stainless Steel k9Lrus1K
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round-cut Sterling Silver 16FL90es
- $749.99 $98.00
Save: 87% off
- Men's Curb Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm 8" Mv0LnvGx
- $2,699.99 $99.00
Save: 96% off
- Diamond-Cut Station Anklet 14K Yellow Gold 10" H1RU1v0v
- $399.99 $91.50
Save: 77% off
- Fancy Rolo Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" XyQqx2Ya
- $999.99 $99.00
Save: 90% off
- Men's Woven Bracelet Brown Leather Stainless Steel 8.5" inAMi310
- $89.99 $71.99
Save: 20% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/2 ct tw Pear/Round 10K White Gold cpnDCnOI
- $849.99 $90.50
Save: 89% off












