Description
This stylish bolo bracelet for him features round red tiger eye quartz beads that alternate with rose-gold-tone ion-plated stainless steel discs on either side of the textured rose-gold-tone ion-plated stainless steel center. The bolo clasp adjusts easily to fit.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Brown |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 10.00 X 10.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Class | Natural |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Stainless Steel |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Brushed |
| Metal Plating Type | Ion-Plated |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 10.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Width | 10 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 10 mm |
| Height | 10 mm |
| Clasp Type | Bolo |
Recommended Products
- John Hardy Men's Triple Wrap Bracelet Sterling Silver lStH58Ir
- $1,395.00 $92.50
Save: 93% off
- Heart Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length Ws50HJY9
- $549.99 $93.50
Save: 83% off
- High-Polish Stampato Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" kZu9veVn
- $2,099.99 $90.00
Save: 96% off
- John Hardy Legends Naga 5MM Station Bracelet in Silver with Gemstone, Large 7ewGCs5f
- $875.00 $93.00
Save: 89% off
- Lab-Created Diamond Bracelet 5-1/4 ct tw Emerald-cut 14K Yellow Gold 7" hcAAUGHH
- $8,499.99 $96.00
Save: 99% off
- Italia D'Oro Paperclip Bracelet White Enamel 14K Yellow Gold 7.25" bJvvZB0r
- $1,299.99 $93.50
Save: 93% off
- Men's Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm g7ElsMtn
- $4,199.99 $97.50
Save: 98% off












