Description
Keep your collegiate pride close to your heart with this meaningful University of Alabama anklet. Fashioned in sterling silver, the 9-inch anklet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 9 mm |
| Height | 9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Men's Foxtail Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" HLAFVHOd
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round Sterling Silver kwzULWhi
- $629.99 $99.00
Save: 84% off
- Pink Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K Rose Gold DsRftq3N
- $599.99 $95.00
Save: 84% off
- Cultured Freshwater Pearl Station Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" aOgQpvAw
- $139.99 $95.00
Save: 32% off
- Men's Diamond Bracelet 3/8 ct tw Round Blue Ion-Plated Stainless Steel NmlPRCgm
- $429.99 $94.00
Save: 78% off
- Cuff Bracelet 14K Yellow Gold 47mm Width qCfALfNP
- $9,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K White Gold ZrNiZI0p
- $649.99 $94.00
Save: 86% off
- Shy Creation Diamond Butterfly Bracelet 1/4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SC55020620 cgxRnXjq
- $995.00 $98.00
Save: 90% off












