Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful University of Alabama leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 25 mm |
| Height | 32 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Heart Bracelet Sterling Silver vvfVp2ss
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Palm Tree Anklet Sterling Silver 9 Length QpVU4gQw
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Mariner Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" 6upnmI0n
- $449.99 $93.50
Save: 79% off
- Heart Anklet 14K Tri-Color Gold QkNjRU7M
- $229.99 $94.50
Save: 59% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/2 ct tw Round 10K Rose Gold QfEqckoQ
- $1,099.99 $91.00
Save: 92% off
- Ohio State University Leather Bracelet Sterling Silver 7" xFuirScs
- $119.99 $95.99
Save: 20% off
- Diamond Bangle Bracelet 1/4 ct tw Round/Baguette 14K Yellow Gold 7" Gs3Fp8NG
- $1,499.99 $94.00
Save: 94% off
- Be Free Diamond Wing Bolo Bracelet Sterling Silver/10K Gold 5n9Y5C5E
- $229.99 $92.00
Save: 60% off












