Description
Sparkling round diamonds set in 14K white gold form four-petaled flower that alternate between entwined curves of 14K yellow gold in this bracelet from the Brilliant Moments? collection. The 7-inch bracelet has a total diamond weight of 3 carats, and secures with a tongue clasp. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Pressure |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 5.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.3 mm |
| Height | 5.3 mm |
| Clasp Type | Tongue |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K Two-Tone Gold G1if50re
- $12,499.99 $98.50
Save: 99% off
- Men's Diamond-Cut Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" nVKP1qkw
- $3,099.99 $97.00
Save: 97% off
- John Hardy Legends Naga 6MM Station Bracelet in Silver and 18K Gold, Small eD9xT0zg
- $1,650.00 $96.50
Save: 94% off
- Marco Dal Maso Men's Flaming Tongue Blue Leather Link Bracelet Natural Blue Sapphire Sterling Silver 8" 1ETU1n0T
- $1,170.00 $92.50
Save: 92% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.0mm 8" lDCb48OL
- $3,999.99 $92.00
Save: 98% off
- Le Vian Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K Honey Gold 7" rdlxybQi
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Men's Curb Chain Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel 03ooV6OO
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Aquamarine Bracelet Diamond Accents Sterling Silver NWmxJJhh
- $499.99 $96.00
Save: 81% off












