Description
Multiple rows of John Hardy's iconic Classic Chain stack elegantly atop one another and are separated by striking woven links in this sophisticated women's station bracelet. Fashioned in sterling silver, the bracelet secures in place with a fancy clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.16 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 14 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.16 inches |
| Width | 14 mm |
| Height | 14 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Polished Bangle Bracelet 14K White Gold 7" 8SQSTLOz
- $1,499.99 $92.50
Save: 94% off
- Men's Bracelet Anchor Chain Sterling Silver fKXoQVAI
- $299.99 $93.50
Save: 69% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold LhlRmmE3
- $6,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Men's Link Bracelet Black Ion-plated Stainless Steel 8.5" dVFcNvae
- $104.99 $83.99
Save: 20% off
- Lab-Created Blue Sapphire Bracelet Oval-cut Sterling Silver 19CyXBdG
- $329.99 $98.00
Save: 70% off
- Love & Kisses Anklet 14K Yellow Gold lts5lg95
- $649.99 $91.50
Save: 86% off
- Flat Bombe 4.0mm Franco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" SJJz6VKX
- $2,299.99 $91.00
Save: 96% off
- Lab-Created Sapphire Bracelet 3/4 ct tw Diamonds 14K White Gold QhCO1fAz
- $2,999.99 $93.50
Save: 97% off














