Description
The timeless look of a bold, oval Mariner link chain is a fashion must-have. Fashioned in 14K yellow gold, this 7.5-inch women's bracelet secures in place with a lobster clasp, and the links are approximately 5.4mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 5.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 5.4 mm |
| Height | 5.4 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 9" H2oBwF0N
- $349.99 $94.50
Save: 73% off
- Men's Link Bracelet Black & Gold-tone Stainless Steel 8.5" 8Kl6w1s1
- $129.99 $91.00
Save: 30% off
- Men's Two-Layer Chain Bracelet Stainless Steel VMZSxyNT
- $129.99 $94.00
Save: 28% off
- Bangle Bracelet 14K White Gold 7 Length fwvo3hFL
- $429.99 $93.50
Save: 78% off
- Lab-Created Sapphire Bracelet Diamond Accents Sterling Silver m7qbGcb2
- $349.99 $95.00
Save: 73% off
- Men's Curb Chain Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel 03ooV6OO
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Alexandria Style Anklet 14K Yellow Gold 10-inch Length 0WOZPZCb
- $499.99 $98.00
Save: 80% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K, Diamonds, Small VVoXjGpo
- $2,650.00 $92.50
Save: 97% off












