Description
Dynamic oval, paperclip-inspired links join elegantly in this chic bracelet. Fashioned in 14K rose gold, the 8-inch link chain secures in place with a lobster clasp and the links are approximately 3.85mm wide.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Paperclip |
| Bracelet Width | 3.85 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 3.85 mm |
| Height | 3.85 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Paperclip |
Recommended Products
- LALI Jewels Pink Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K Rose Gold 7.5" WPr7oXm6
- $159.99 $93.00
Save: 42% off
- Byzantine Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" TbYMDYQt
- $1,349.99 $91.00
Save: 93% off
- Lab-Created Diamond Bolo Bracelet 5 ct tw Round 14K White Gold DEpbS5kI
- $2,999.99 $98.00
Save: 97% off
- Love Knot Bangle Diamond Accent Sterling Silver/14K Gold p9ck57km
- $279.99 $94.50
Save: 66% off
- John Hardy Classic Chain Diamond Bolo Bracelet 1/2 ct tw Round Sterling Silver, Medium-Large iMzXUjGS
- $2,200.00 $95.00
Save: 96% off
- Rope Chain Anklet Sterling Silver 9 Length ulL4R92i
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold Y1GOhUlS
- $1,800.00 $93.00
Save: 95% off
- Infinity Love Bracelet 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver nD45mplF
- $139.99 $97.00
Save: 31% off












