Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful Penn State University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 17 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 17 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8 Length v3dBIg7e
- $4,299.99 $91.50
Save: 98% off
- Lab-Created Ruby Bracelet Lab-Created Sapphires Sterling Silver c8GrDfH7
- $499.99 $96.00
Save: 81% off
- Le Vian Diamond Bracelet 3-5/8 ct tw Round 14K Honey Gold 7" iPCvQFGI
- $7,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Diamond Cut Open Link Bracelet Sterling Silver pKafNTvm
- $229.99 $90.50
Save: 61% off
- Marco Dal Maso Men's Box Chain Bracelet Sterling Silver/18K Rose-Gold Plated 8" 11WuK9Nx
- $308.00 $93.50
Save: 70% off
- Link Bracelet 10K Rose Gold ciOikGJo
- $849.99 $91.50
Save: 89% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round 14K Rose Gold qCnIc2cG
- $2,499.99 $90.00
Save: 96% off
- Byzantine Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" TbYMDYQt
- $1,349.99 $91.00
Save: 93% off












