Description
Crafted in sterling silver, stunning round peridot gemstones line the full length of this timeless women's bracelet. The 7.25-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.9 mm |
| Height | 3.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Heart Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" V1vKxWgS
- $1,999.99 $98.50
Save: 95% off
- Domed Omega Bracelet 14K Yellow Gold 7" 6.0mm Rjzc2AKL
- $2,200.00 $97.00
Save: 96% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round/Princess/Baguette 14K White Gold jeHapySz
- $7,999.99 $98.00
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain 10.5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Large eWIxDUDO
- $2,795.00 $96.00
Save: 97% off
- Diamond Infinity Bolo Bracelet 1/10 ct tw Sterling Silver/10K Rose Gold S2OCDrB5
- $299.99 $93.50
Save: 69% off
- Italia D'Oro Oval Link Bracelet White Enamel 14K Yellow Gold 7.5" wD675HbI
- $1,299.99 $95.50
Save: 93% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Medium uZ89RSv3
- $1,100.00 $90.00
Save: 92% off
- University of Alabama Leather Bracelet Sterling Silver 7" G1wdckG4
- $109.99 $87.99
Save: 20% off












