Description
Put your collegiate pride on full display with this meaningful North Carolina State University leather cord bracelet. Fashioned in sterling silver, the 7-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 15 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 15 mm |
| Height | 24 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Aquamarine Bracelet Diamond Accents Sterling Silver NWmxJJhh
- $499.99 $96.00
Save: 81% off
- Domed Omega Bracelet 14K Yellow Gold 7" 6.0mm Rjzc2AKL
- $2,200.00 $97.00
Save: 96% off
- John Hardy Curb ID Bracelet Bronze/Sterling Silver - Extra Large J2IC2VcK
- $1,195.00 $94.00
Save: 92% off
- Le Vian Natural Emerald Bolo Bracelet 1/5 ct tw Diamonds 14K Vanilla Gold us2yOdos
- $4,250.00 $93.00
Save: 98% off
- 5 Station Bracelet 14K Yellow Gold/White Rhodium 8" BBLhazw9
- $1,399.99 $98.50
Save: 93% off
- Men's Woven Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" znaNvfZ1
- $3,099.99 $96.50
Save: 97% off
- Fancy Rolo Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" XyQqx2Ya
- $999.99 $99.00
Save: 90% off
- Men's Foxtail Chain Necklace/Bracelet Set Black Ion-Plated Stainless Steel oL9u9Txx
- $129.99 $90.50
Save: 30% off












